About Us

Naviga Yachting was founded in 2009 by Mr. Rıza Karakaya. The history of the company begins with many years of experience in tourism, focused on quality, comfort and reliability.
Rıza Karakaya, married with two children, was born and raised in Bodrum. Throughout his life,he was involved in various social responsibility projects for the city’s economic and social development, as well as actively worked in institutions and organizations. Since 2011, Mr. Karakaya is chairman of the board of Bodrum Municipality Bodrumspor and Bodrumspor Inc. At the same time he is a member of the board of directors of the Chamber of Commerce also Board of Directors and in the supervisory board in his Office.

As Naviga Yachting, we are different from most of the other yacht agencies. We will provide our guests the most suitable boat and route,the best crew and of course the choice of menu and choice of food. We offer comfort with the knowledge and experience we have gained through the years.

Naviga Yachting is used to host local and foreign guests. We meet all your needs such as guest transfers, food and beverage, hotel accommodation, private plane rental and similar extra tours. Thanks to our strong cooperation with our foreign partner agencies, the guests that we host from all over the world prefer our services and recommend us to friends. Thanks to that we have become one of the important and recognizable companies.

Naviga Yachting also provides advice on boat purchases and sales and counseling services on real estate in the region.

With our beautiful sea and nature,with the west coasts and Greek islands situated near by, our only mission is to make our guests speacial and different,allowing them to focus only on their vacation and enjoy their time.

Testimonials

ÖZLEM AKYÜZ
ÖZLEM AKYÜZ
2023-06-03
Bodrum’da iyi hizmet,güleryüzlü harika bir ekip.Tekne kiralamak isterseniz mutlaka görüşün derim.Konfor,ilgi alaka ve her türlü isteğinize mutlaka çözüm bulan,bize unutulmaz bir gece yaşatan sevgili Naviga ekibine yürekten sevgilerimizle.
figen göl
figen göl
2023-06-01
Geçen sene de olduğu gibi bu sene de Naviga Yachtingi tercih ettik ve yine herşey şahane bütün ekip Kaptanımız dan ,aşçımıza ve miçolarımıza sonsuz teşekkürler🙏🏻 Ter temiz bir tekne , bütün öğünler şahane şimdiden Eylül de tekrar gelmek için gün sayıcaz 🙏🏻 hiç düşünmeden tercih edin 😎🥰 Herşey için tekrardan teşekkür ederiz
Canan Butner
Canan Butner
2022-06-06
Çok güzel, mükemmel bir tekne, temiz ve bakımlı. Çalışanlar son derece profesyonel ve güler yüzlü. Yemekler şahane idi, ben ve misafirlerim unutulmaz bir zaman geçirdik. Çok memnun kaldık, herkese tavsiye ederim
Sibel
Sibel
2022-05-09
Güler yüzlü hizmet ve her zaman çözüm odaklı yaklaşım. 2 yıldır hiç pişman olmadık.
Yağız Öğünç
Yağız Öğünç
2022-02-17
Bodrum'da yaşayan bir bodrumlu olarak yıllardır tek tercihim.. Katıldığımız gezilerde kaptan ve mürettebatın sıcak, içten sohbetleri ilgi ve alakaları personel seçimleri muhteşem... Yaptıkları yemekler ve sunumları ile her gezi ayrı bir şölene dönüşüyor..
Audrey Rowson
Audrey Rowson
2022-02-10
I would like to recommend Naviga Yachting for a great sailing holiday experience. Informative staff, beautiful yacht and yummy food. A holiday to remember
ELİF AVCI
ELİF AVCI
2022-02-09
Merhabalar Naviga da geçirmiş olduğum muhteşem tatilimizi sizlerle paylaşmak istedim. Daha önce yapmış olduğumuz mavi turlardan sonra bulduğumuz en başarılı tur kesinlikle Naviga idi sorunsuz ve sizi anlayan bir ekip ile tatilinizin keyifli geçmesini sağlıyor. Naviga konfor ve hijyen konusunda da bizler için titizlikle çalışıyor. Yemek konusunda da gerçekten başarılı 👍 siZlerde bizim gibi muhteşem bir tatil deneyenimi geçirmek istiyorsanız Naviga kesinlikle ilk tercihiniz olmalı.
Müjde Karakaya
Müjde Karakaya
2022-02-09
Bizim için rüya gibi bir tatildi.Kaptanın misafirperverliği ve rotası paha biçilemez.Kendimizi evimizde olmanın ötesinde hissettirdikleri için ne kadar teşekkür etsek az.Hiç düşünmemelisiniz bile sizi sizden daha güzel düşünen bir ekip.Artık fırsat buldukça Bodrumdayım
MELTEM ÇOPUR
MELTEM ÇOPUR
2022-02-09
Samimi ve bir o kadar da saygılı ekip ile sağladığınız kusursuz hizmet için teşekkür ederim.Yemeklerdeki lezzet ve sunum muhteşem di.Beklentilerimi fazlasıyla karşılayan bir yolculuk geçirdim.

Are you ready to meet our fleet?

Contact Information

Main Office

Tepecik, Neyzen Tevfik Cd. NO:94/C, 48440 Bodrum/Muğla

E-Mail: [email protected]
Phone: +90 506 656 23 41

Contact Form

Whether you're looking for answers, want to solve a problem, or just want a consultation! Naviga Yachting is always with you.